Kalkulator BMI

Masz nadwagę czy niedowagę? Sprawdź to z nami – skorzystaj z naszego kalkulatora BMI (Body Mass Index).

Wybierz płeć:
Podaj wzrost [cm]:
Podaj wagę [kg]:

00.00
niedowaga
norma
18.5
nadwaga
25
otyłość
30
poważna otyłość
40
Twoje BMI
00.00

Co to jest BMI?

BMI Wskaźnik masy ciała (z ang. Body Mass Index (BMI); również: wskaźnik Queteleta II) – współczynnik powstały przez podzielenie masy ciała podanej w kilogramach przez kwadrat wysokości podanej w metrach. Odrobinę skomplikowane? Nie przejmuj się tym, właśnie dlatego przygotowaliśmy dla Ciebie nasz kalkulator, wystarczy, że uzupełnisz dane, a my obliczymy dla Ciebie Twoje BMI.

Pamiętaj, że klasyfikacja (zakres wartości) wskaźnika BMI została opracowana wyłącznie dla dorosłych i nie może być stosowana u dzieci.

Oznaczanie wskaźnika masy ciała ma znaczenie w ocenie zagrożenia chorobami związanymi z nadwagą i otyłością, np. cukrzycą, chorobą niedokrwienną serca, miażdżycą. Podwyższona wartość BMI związana jest ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia takich chorób. To także prosty wskaźnik, który może nam szybko zwrócić uwagę na ewentualnie niebezpieczeństwa związane z tymi chorobami.

BMI – Trochę więcej teorii

Wskaźnik BMI jest prosty w użyciu, niestety z racji dużych uproszeń jest też dosyć niedokładnym wskaźnikiem niedowagi, nadwagi czy też ryzyka chorób związanych z tą drugą. Np. kulturyści – posiadając bardzo mało tkanki tłuszczowej, mogą mieć BMI wskazujące na skrajną otyłość. Z drugiej jednak strony, BMI zupełnie zdrowych, szczupłych i wysokich lekkoatletów może wskazywać na skrajną niedowagę.

Zawartość tłuszczu w organizmie jest też wyższa u kobiet, niż u mężczyzn przy normalnej masie ciała. W przypadku kobiet tkanka tłuszczowa odpowiada za płodność i dojrzewanie płciowe.

Dokładniejszym, ale trudniejszym do zmierzenia bez specjalistycznej aparatury wskaźnikiem zagrożeń wynikających z nadmiaru tkanki tłuszczowej jest procentowa zawartość tłuszczu w organizmie.

Źródło: na podstawie Wiki

Skomentuj

82 Komentarzy